Jak dobrać sprzęgło do kompresora klimatyzacji

Sprężarka klimatyzacji - jak to działa

Zadaniem sprężarki klimatyzacji jest wymuszenie ruchu czynnika chłodzącego w układzie. Sprężony czynnik jest w stanie ciekłym przekazywany do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji), wytworzone podczas sprężania ciepło jest tam (w chłodnicy) redukowane i trafia do parownika gdzie podczas rozprężania następuje gwałtowne obniżenie temperatury, a schłodzone tak powietrze trafia do wnętrza auta. 

Uszkodzenia sprężarek klimatyzacji

Najpopularniejszym lekarstwem na brak działania klimatyzacji jest popularne (najbardziej wśród handlarzy) hasło; "trzeba tylko dobić". Czasem to pomaga, czasem trzeba co najwyżej jeszcze zlikwidować nieszczelność albo wymienić zawór rozprężny. Jeśli to nie pomoże uwagę należy skupić już raczej na samej sprężarce klimatyzacji. Przy odrobinie "szczęścia" wystarczy wymienić same sprzęgło, ale te zwykle nie "palą" się bez wyraźnej przyczyny. Następuje to zazwyczaj na skutek nieprawidłowego ciśnienia bądź przegrzania sprężarki, czego częstym skutkiem jest zatarcie. Warto wtedy skorzystać z usług firm takich jak nasza, gdzie można dokonać fachowej ekspertyzy kompresora, przez to doszukać się przyczyny niedomagania klimy i zlikwidować problem przed ponownym montażem sprężarki. 

 

Wymiana sprzęgła

Jeśli mamy pewność, że w sprężarce klimy ustąpiło tylko sprzęgło możemy zacierać ręce - naprawa nie pójdzie w tysiące złotych :)

 

Rozróżniamy dwa główne rodzaje sprężarek klimatyzacji:
sprężarka ze sprzęgłem elektromagnetycznym i sprężarka ze sprzęgłem zrywalnym

 

 

Budowa elektromagnetycznego sprzęgła klimatyzacji:

 

Sprzęgło elektromagnetyczne (z cewką) składa się z: tarczy sprzęgła (1), która po podaniu napięcia na elektromagnes (3) wprawia w ruch koło pasowe (2).
Przy wymianie i doborze sprzęgła należy zwrócić uwagę na wymiary kółka (średnica i szerokość), ilość rowków PK (6), rodzaj kostki cewki (5) i wymiary łożyska (4). 

 

Budowa zrywalnego sprzęgła klimatyzacji:

 

Sprzęgło zrywalne składa się z tarczy sprzęgła (1), której ramiona w tym przypadku poprzez gumki (3) łączą się z kołem pasowym (2). Tarczę sprzęgła mocuje się w kółku sprężarki za pomocą pierścienia. 
Przy wymianie i doborze sprzęgła należy zwrócić uwagę na wymiary kółka (średnica i szerokość), ilość rowków PK (5) i wymiary łożyska (4). 

 

 

Jak dobrać odpowiednie sprzęgło do kompresora klimatyzacji

 

22 248 40 66

Dobieranie sprzęgła klimatyzacji po numerze nadwozia. Zakup sprzęgła klimatyzacji według danych auta. Dobieranie sprzęgła klimatyzacji po VIN.

 

Sprawdź dostępność swojego sprzęgła: KLIKNIJ TUTAJ